Jak poznat pravé hedvábí: cena, štítky, udělejte si zápalný test
Na trhu existuje široká nabídka materiálů, které výrobci či prodejci označují jako pravé hedvábí. Můžete však narazit jak na látky z hedvábí přírodního, tak na synteticky vyrobené hedvábí, které se jako to „pravé“ pouze tváří, existuje totiž hedvábí pravé i umělé. V tomto článku vám poradíme, jak při výběru produktů nenaletět a neodnášet domů pomyslného zajíce v pytli. Zjistěte s námi jak poznat pravé hedvábí.
Zkoumejte štítky, cenu i váhu
Zajímejte se nejen o název zboží, který „prodává“, ale zejména o štítek s informací o % složení materiálu. Pokud prodejce označí své zboží poutavým jménem „hedvábný satén” a přitom se jedná o 100% syntetický polyester, je to z hlediska legislativy v pořádku. Místo přírodního hedvábí si však domů nesete jen jeho umělou napodobeninu. Kromě názvu tkaniny se zaměřte na její % materiálové složení, každý prodejce je povinen jej uvést.
Cena a gramáž látky
Výrazným ukazatelem může být i cena produktů: syntetické materiály budou cenově mnohem nižší než kvalitní přírodní hedvábí. Pro zajímavost, metr přírodního hedvábí o gramáži 22 momme (96 g/m2) stojí okolo 1 000 Kč, my z něj šijeme například hedvábné gumičky. Povlaky na polštáře pak šijeme z přírodního hedvábí 30 momme (130 g/m2), to se průměrně prodává za cenu okolo 1 600 Kč/m2.
Pro ty, kteří mají předchozí bližší zkušenost s hedvábím, může mnohé napovědět i omak látky. Přírodní hedvábí je měkké, hebké, na omak příjemné a výrazně lehčí než jeho syntetické náhražky.
Přírodní hedvábí je velmi citlivé na teplo, paradoxně ale velmi špatně hoří. V domácích podmínkách je možné si ověřit, zda jste majitelem produktu z přírodního hedvábí pomocí tzv. zápalového testu. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme provádět zkoušku v místnosti s nehořlavými povrchy, například v koupelně, ideálně poblíž umyvadla s vodou.
Jak na zápalový test v domácích podmínkách?
Budete potřebovat malý vzorek zkoumané látky, pro zvýšení bezpečnosti můžete použít pinzetu, jíž vlákno uchopíte, a zdroj tepla – čajovou svíčku, zápalky či zapalovač.
Nemusíte pálit žádný velký kus látky, pro tento pokus stačí jediné vlákno látky, kterou chcete otestovat. Zapalte zápalku, zapalovač nebo svíčku. Vzorek zapalte a hned z plamene vytáhněte. Během celého procesu pozorujte:
- jestli vůbec a jak vlákno hoří,
- zda vzorek vydává nějaký zápach.
Zbytky spáleného vlákna nechte dohořet a vychladnout, poskytne vám další cenné informace.
100% hedvábí špatně hoří, jeho zápach připomíná spálené vlasy = přírodní vlákno, zůstanou po něm malé černé kuličky, které jdou snadno rozdrtit prsty.
Věštění ze spálených vláken
Vlákna pravého hedvábí hoří mimořádně špatně, téměř ihned po vytažení z plamene zhasínají. Zápach spáleného přírodního hedvábí silně připomíná zápach pálících se vlasů. Popel přírodního hedvábí tvoří malé černé kuličky, které se po rozmáčknutí v prstech mění na jemný černý prášek. Typicky jdou v prstech velmi snadno rozmáčknout na prach.
Vlákna syntetických látek se chovají právě naopak. Hoří velice ochotně, v kontaktu s ohněm se rychle taví. Zápach lze přirovnat k tavící se gumě, dřevu či chemickým látkám – podle typu umělé látky. Pokud byste zapálili větší kus umělého hedvábí, může se stát, že vznikne seškvařená odkapávající hmota, kterou ale není možné rozdrtit mezi prsty na prach.
Šijeme jen z přírodního a nejkvalitnějšího hedvábí Mullbery, z vláken nočního motýla bource morušového, prohlédněte si naše hedvábné gumičky nebo povlaky.