V jednom z předchozích článků “Z čeho se vyrábí hedvábí” jsme si nastínili jeho historii. Nyní nás bude zajímat výroba hedvábí a jak je možné, díky bourci morušovému a dalším nočním motýlům získat přírodní hedvábí. Z těchto vláken je po dalších úpravách možné vyrábět hedvábné látky, které vynikají výbornými užitnými vlastnostmi, jsou jemné a přirozeně lesklé.
Pojďme se nyní podívat na celý proces podrobněji a zaměřit se také na druhy hedvábných látek, které je možné v současnosti koupit.
Obsah:
Od nočního motýla po vlákno připravené k výrobě
Život bource morušového (nočního motýla žijícího převážně v Číně, živícího se listy stromu moruše) trvá v závislosti na klimatických a dalších chovatelských podmínkách obvykle okolo 60 dnů, samotný vývin housenky pak zabere přibližně prvních 12 dní.
Bourec se živí výhradně morušovým listím, během krmení dorůstá na délku až 8 cm při hmotnosti okolo 45 g. V posledním stádiu svého života mění bourec barvu, přestává přijímat potravu a začíná kolem sebe vytvářet kokon.
V této fázi dochází k vylučování polotekutého vlákna z otvorů na spodní části hlavy. Jde o dvojité vlákno spojované sericinem, speciální bílkovinnou látkou. Vlákno není po celé délce stejně tlusté, jeho počátek i konec je tenčí, slabší, plně využitelný a stejnoměrný je pouze prostředek kokonu.
Ostatní se zpracovává, jako tzv. hedvábný odpad. Při výrobě hedvábné látky lze vlákna, v závislosti na požadované jemnosti příze, odvíjet z několika kokonů současně. Smotávání provádějí smotávací stroje.
Nejprve se kokony máčejí v téměř vařící vodě, poté se kartáčem odstraňuje nespřadatelná vrchní část.
Svého typického lesku, omaku a měkkosti dosáhne hedvábí procesem namáčení např. v mýdlové lázni, kdy je z vláken odstraněn sericin a barevné pigmenty. Aby tímto procesem neutrpěla hmotnost vláken následuje tzv. zatěžování hedvábí. Poté dochází k bělení materiálu a k barvení na požadovanou barvu.
Druhy hedvábných látek
Hedvábných látek je několik, ať již podle druhu motýla, kvality nebo způsobu zpracování hedvábného vlákna. Každý druh má své jedinečné vlastnosti, které uvádíme v přehledu níže.
Hedvábné vlákno podle druhu motýla
Podle druhu motýla můžeme dělit přírodní hedvábí na morušové (vznikající ze zámotků bourců morušových) či divoké (produkty jiných motýlů, např. eri, muga či tussah).
Morušové hedvábí je tenké, pevné a lesklé. Divoké, nebo také plané, hedvábí bývá nejčastěji šetrněji zpracováváno, nedochází k usmrcení housenek, nechávají se přirozeně vylíhnout. Setkat se díky tomu můžete i s pojmem „mírumilovné hedvábí“. Vlákna tohoto typu hedvábí bývají méně lesklé, avšak jsou pevná a velmi atraktivního vzhledu.
Hedvábná látka podle způsobu zpracování hedvábného vlákna
Hedvábné vlákno jako takové může být následně utkáno do několika typů hedvábných látek. Následující pojmy znamenají pouze typ úpravy vlákna. Lidé je často zaměňují a domnívají se, že jde o typ materiálu, z nějž je látky utkaná. Ale například saténová látka může být z pravého hedvábí, polyesteru (často označováno jako umělé hedvábí), pesu apod. Je důležité vybírat nejen podle typu látky, ale také podle materiálového složení jejich vláken.
Hedvábný dupion
je oblíbená hedvábná látka s výrazným leskem a zářivých barevných odstínech. Vzniká tkaním v obyčejné plátnové vazbě, vyniká ale buď výraznou strukturou, či naopak strukturou zcela zanedbatelnou (tzv. šantung neboli hladký dupion). Jde o nesplývavý lehoučký materiál vhodný pro běžné oblečení, slavnostní šaty nebo třeba pro použití v interiéru.
Hedvábný satén
je vysoce elegantní, lehká a lesklá látka tvořená hladkými nitěmi, šijeme z něj povlečení nebo dámské župany. Povrchovou úpravou lze docílit i matného efektu (broušený satén). Obě látky mají stejné vlastnosti, jde o splývavé látky v několika gramážích, jsou hladké, vynikají v řasených aplikacích, jsou vhodné k výrobě šatů, halenek nebo spodního prádla.
Hedvábný dyšes
je speciální druh saténu – velmi těžký, tuhý a hustě tkaný, často označován jako svatební satén. Má příznačný perlový lesk, neprosvítá a hodí se na již zmíněné svatební šaty, sukně, kostýmy či kalhoty.
Hedvábný habutaj
je měkká, jemná a lehká látka, z níž se původně šila vnitřní vrstva japonských kimon. Bývá vyvedena v zářivých odstínech, je neprůhledná a svou oblibu má při vzniku šálů nebo šátků. Podobné habutaji je i čínské ponžé, pro využití v podšívkách se těmto látkám blíží také hedvábný serž.
Hedvábné krepy
či krepdešíny (z francouzského crêpe de chine = čínský krep) jsou tkané v obyčejných plátnových vazbách za použití silně kroucených nití, jež zcela mění vzhled látek na matnou a jemně zrnitou. Jsou velmi příjemné na omak, poddajné, prosvítají a vhodné třeba pro výrobu halenek, šatů či šálů. K hedvábným krepům lze řadit i další materiály – například krepžoržet nebo krep marokén.
Hedvábná organza
průhledná tuhá a velmi lehká hedvábná tkanina. Zajímavostí je, že při zpracování se vlákna nezbavují sericinu. Nejčastěji se využívá u vrstvených efektů (nabírané sukně, rukávy, tvarované halenky), časté je také použití k dekoračním účelům.
Hedvábný šifon
jedná se o přírodní hedvábí z nějž je utkaná průsvitná tkanina, která vyniká svou vzdušností, hladkostí, jemností a jedná se o nejlehčí hedvábnou látku. Je měkká na omak, může se používat na závoje, šaty, šátky, župany či halenky. Bývá zaměňována s voálem, který je těžší. Z kroucených nití je tkaný krepšifon, který je na méně lesklý a zrnitější.
Hedvábný taft
je oblíbená látka plesových šatů, dobře drží tvar a jde o středně těžkou, hustě tkanou hladkou látku s jemným příčným žebrováním, mírně kovovým leskem a tužším omakem. Bývá využíván také pro dekorační účely v interiéru.
Hedvábný žoržet
tenká, průhledná a pružná tkanina výraznější na omak vhodná pro vrstvené oděvy.
V nabídce produktů našeho e-shopu využíváme mulberry hedvábí. Jedná se o nejkvalitnější druh hedvábí bource morušového krmeného pouze listy moruše. Oproti ostatním druhům hedvábí je stejnoměrnější v barvě a struktuře, má rovněž delší vlákna. Naše produkty šijeme pouze z vláken obsahujících čistě přírodní hedvábí. Takové produkty zanechané na pospas venkovním vlivům, by se v přírodě úplně rozložily do 5 let. Na šátky využíváme hedvábný habutaj a šifon, na ostatní výrobky hedvábný satén.
Prohlédněte si naše produkty, nebo pokračujte ve čtení zajímavostí o hedvábí v článku “Jak poznat pravé hedvábí”.