Pravé hedvábí
Pravé hedvábí látka z niž šijeme naše produkty, je textilní vlákno přírodního původu, většina pochází z kokonu motýla bource morušového, mluvíme tak o morušovém hedvábí. Jedná se o velmi luxusní a drahý materiál, díky složitosti zpracování a jeho užitým vlastnostem. Je antibakteriální, prodyšné, nevysušuje pokožku, nesaje krémy a séra, v teple chladí a naopak v chladu příjemně hřeje. Je velmi jemné k pokožce a vlasům, při spaní na hedvábných polštářích se vám budou méně cuchat vlasy a vytvářet vrásky. Hodí se jak pro luxusní oděvy, tak i oproti zavedenému stereotypu, ke každodennímu nošení. Není se čeho bát, pokud dodržíte několik zásad, bude vám dobře sloužit dlouhá léta dle trendu slow fashion.
Přečtěte si celý článek o údržbě hedvábných oděvů
Obsah
Původ a produkce
Pravé hedvábí vzniklo v Číně před téměř 5 000 lety, odkud se později rozšířilo hedvábnou stezkou až do Evropy. V současné době ho produkují státy s vhodnými klimatickými podmínkami, ležící v subtropickém páse. Klima je důležité nejen pro motýly bource morušového ale také pro pěstování stromů moruší, jimiž se housenky živí. Většinu světové produkce pokrývá Čína 85 % spolu s Indií 14 %. Můžeme tak říct, že veškerá hedvábná látka, kterou si na západě koupíte bude pocházet z Asie.
Přečtěte si celý článek o tom, jak vzniklo hedvábí v Číně a jak se rozšířilo do světa.
Prodyšné, jemné, antibakteriální – výhody hedvábných oděvů
Toto vlákno je unikátní ve svém lesku, prodyšnosti a jemnosti. Ti zkušenější rozeznají hedvábný oděv už pouhým okem podle jeho “měkkého” lesku, vzniká díky trojúhelníkovému tvaru hedvábného vlákna. Ale ne všechny hedvábné látky se musí nutně lesknout, záleží na technice zpracování vláken během tkaní. Šátky bývají z tzv. hedvábného habutaje, velmi jemné hedvábné látky matného vzhledu.
Méně zkušení ho pak rozeznají na omak nebo při nošení. Je měkké a jemně šustí mezi prsty, při nošení něžné, luxusní, tělo “mazlí”. Takový pocit máte s pravým hedvábím vždy.
Největší výhoda je jeho termoregulace – v horkém létě se budete v hedvábné košili cítit velice příjemně. Pravé hedvábí totiž v teple chladí a naopak v chladu příjemně hřeje něco jako vlna. Oproti vlně se však snadněji udržuje, je pevnější, déle vydrží, hodí se i do velmi teplého počasí. Je zkrátka jako vaše další pokožka.
Je antibakteriální – nemnoží se v něm bakterie i když se tělo potí, nenapadají ho moli. Je antialergenní, nedráždí pokožku, často se z něj šijí hedvábné rukavičky pro novorozence. Veškeré naše hedvábí má certifikaci oeko-tex® standard 100, nezávadnosti pro pokožku, splňuje všechny standardy EU.
Zjistěte více o výrobě pravé hedvábné látky.
Hedvábí a jeho ne tak povedené napodobeniny
Označení hedvábí nebo “hedvábné” se často používá pro jakékoliv nekonečné vlákno, ať už přírodního nebo syntetického původu. Ať je to kvůli stereotypu v označení nebo z čisté vypočítavosti, v obchodech můžeme narazit na oděvy označené jako “hedvábné” se složením 100% polyester nebo třeba směsi 60 % bavlna 40 % polyester. S pravým hedvábím to ale nemá nic společného. Vždy si zkontrolujte materiálové složení, pokud ho výrobce neuvádí, máte právo si informaci vyžádat. Napovědět by vám mohla i cena, pravé hedvábí je luxusní a drahý materiál, napodobenina bude mnohonásobně levnější.
Napodobeniny mohou mít také vysoký lesk a jemnost ale nebudou už mít antibakteriální a termoregulační vlastnosti. Budete se v nich potit, urychlují množení bakterií, svědí a dráždí pokožku.
Směsi s hedvábím
Často se prodává ve směsi s jiným materiálem, například bavlnou, s ní se míchá především kvůli ceně, nebo elastenem či lycrou pro větší pružnost. Před nákupem si zkontrolujte poměr jednotlivých složek. Směs hedvábí a elastenu nebo lycry je někdy žádoucí, pro její pružnost (spodní prádlo), směsová látka by ale neměla překročit 5 %.
Názvy nejčastějších napodobenin
Polyester / Nano polyeste – 100 % syntetický materiál z tzv. PET (polyetylentereftalát)
Polyamid / Polyuretan – 100 % syntetický materiál
Bavlna – přírodního původu (ve směsi s přírodním hedvábím se často používá pro “naředění” textilie a zlevnění)
Viskóza – uměle vyrobené vlákno z regenerované celulózy (dřeva nebo bavlny)
Rayon – tzv. “umělé hedvábí” je vyrobeno uměle z celulózy (dřeva nebo bavlny)
Acetát – vyrobeno z vysoce kvalitní celulózy (opět původně ze dřeva nebo bavlny)
Modal – typ viskózového vlákna (původem je dřevo)
Nylon – 100 % polyamid, umělé vlákno
Elastan a lycra – 100 % umělé materiály používané pro větší pružnost (vhodná směs do 5 %)
Máme pro vás celý článek jak poznat pravé hedvábí, aby vás už nikdo nenapálil.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRODUKTY