Hedvábí

Pravé hedvábí z nějž šijeme naše produkty je textilní vlákno přírodního původu, většina přírodního hedvábí pochází z motýla bource morušového, živícího se listy moruší. Jedná se o velmi luxusní a drahý materiál, díky složitosti zpracování (od kokonu po látku) a užitým vlastnostem. Je antibakteriální, prodyšné, nevysušuje pokožku, nesaje krémy a séra, v teple chladí a naopak v chladu příjemně hřeje. Je velmi jemné k pokožce a vlasům, takže při spaní na hedvábném polštáři se vám budou méně cuchat vlasy a roztřepovat konečky. Hodí se jak pro luxusní oděvy, tak i oproti zavedenému stereotypu, ke každodennímu nošení. Není se ale čeho bát, pokud dodržíte několik zásad, bude vám hedvábí dobře sloužit dlouhá léta dle trendu slow fashion.

Přečtěte si celý článek o údržbě hedvábných oděvů

Původ a produkce

Hedvábí vzniklo v Číně před téměř 5 000 lety, odkud se později rozšířilo hedvábnou stezkou až do Evropy. V současné době produkují hedvábí státy s vhodnými klimatickými podmínkami, ležící v subtropickém páse. Klima je důležité nejen pro motýly bource morušového ale také pro pěstování stromů moruší, jimiž se housenky živí. Většinu světové produkce pokrývá Čína 85 % spolu s Indií 14 %. Dá se tedy říct, že veškerá hedvábná látka, kterou si na západě koupíte bude pocházet z Asie.

Přečtěte si celý článek o tom, jak vzniklo hedvábí v Číně a jak se rozšířilo do světa.

Prodyšné, jemné, antibakteriální – výhody hedvábných oděvů

Toto vlákno je unikátní ve svém lesku, prodyšnosti a jemnosti. Ti zkušenější rozeznají hedvábný oděv už pouhým okem podle jeho “měkkého” lesku, vzniká díky trojúhelníkovému tvaru hedvábného vlákna. Ne všechny hedvábné látky se musí nutně lesknout, záleží na technice zpracování vláken během tkaní. Šátky bývají z tzv. hedvábného habutaje, velmi jemné hedvábné látky matného vzhledu.

Méně zkušení pak hedvábí rozeznají na omak nebo při nošení. Hedvábí je měkké a jemně šustí mezi prsty, při nošení něžné, luxusní, tělo doslova “mazlí”. Takový pocit máte s pravým hedvábím vždy.

Největší výhoda je jeho termoregulace – v horkém létě se v košilce z hedvábí nebudete potit a cítit se nepříjemně. Pravé hedvábí totiž v teple chladí a naopak v chladu příjemně hřeje jako vlna, oproti vlně má však snadnější údržbu, je pevnější, déle vydrží. Hedvábí je zkrátka jako vaše další pokožka.

Je antibakteriální – nemnoží se v něm bakterie, například pokud se tělo potí, nenapadají ho moli. Je antialergenní, nedráždí pokožku, často se z něj šijí hedvábné rukavičky pro novorozence. Veškeré naše hedvábí má certifikaci oeko-tex® standard 100, nezávadnosti pro pokožku a splňuje všechny podmínky EU.

Zjistěte více o výrobě pravých hedvábných látek.

Hedvábí a jeho ne tak povedené napodobeniny

Označení hedvábí nebo “hedvábné” se často používá pro jakékoliv nekonečné vlákno, ať už přírodního nebo syntetického původu. Ať je to kvůli stereotypu v označení nebo z čisté vypočítavosti, v obchodech můžeme narazit na oděvy označené jako “hedvábné” se složením 100% polyester nebo třeba směsi 60 % bavlna 40 % polyester. S pravým hedvábím to ale nemá nic společného. Vždy si zkontrolujte materiálové složení, pokud ho výrobce neuvádí, máte právo si informaci vyžádat. Napovědět by vám mohla i cena, pravé hedvábí je luxusní a drahý materiál, napodobenina bude mnohonásobně levnější.

Napodobeniny mohou mít také vysoký lesk a jemnost ale nebudou už mít antibakteriální a termoregulační vlastnosti. Budete se v nich potit, urychlují množení bakterií, svědí a nesvědčí pokožce.

Směsi s hedvábím

Často se prodává ve směsi s jiným materiálem, například bavlnou, s ní se míchá především kvůli ceně, nebo elastinem či lycrou pro větší pružnost. Před nákupem si zkontrolujte poměr jednotlivých složek. Směs hedvábí a elastinu nebo lycry je někdy žádoucí, pro její pružnost (spodní prádlo), směsová látka by ale neměla překročit 5 %.

Názvy nejčastějších napodobenin

Polyester / Nano polyeste – syntetický materiál z tzv. PET (polyetylentereftalát)

Polyamid / Polyuretan – syntetický materiál

Bavlna – přírodního původu (pro “naředění” textilie a zlevnění)

Viskóza – uměle vyrobené vlákno z regenerované celulózy (dřeva nebo bavlny)

Rayon – tzv. “umělé hedvábí” je vyrobeno uměle z celulózy

Acetát – vyrobeno z vysoce kvalitní celulózy

Modal – typ viskózového vlákna

Nylon – 100 % polyamid, umělé vlákno

Elastan a lycra – umělé materiály používané pro větší pružnost (vhodná směs do 5 %)

Máme pro vás celý článek, jak poznat pravé přírodní hedvábí, aby vás už nikdo nenapálil.