O tom, že je přírodní hedvábí jemný a přirozeně lesklý materiál, který vyniká výbornými užitnými vlastnostmi, jste se již mohli přesvědčit v některém z našich předchozích článků. V následujícím textu se podíváme na jednotlivé charakteristiky podrobněji.
Obsah
Leskne se a šustí
Pro textilní průmysl a svět módy představuje přírodní hedvábí synonymum luxusního vzhledu. Pravé hedvábí je lehké, jemné, lesklé a zároveň velmi pevné. Na omak jde o měkký a pružný materiál, který spolu s příjemným „šustivým efektem“ poskytuje při nošení vysoký komfort. Hedvábí se velmi dobře barví, bývá tedy k dispozici v bohaté paletě nejrůznějších odstínů. Nespornou výhodou je také dlouhá životnost kvalitního hedvábí, při správné péči se může jednat až o desítky let.
Na léto i do zimy
Produkty z hedvábí vynikají svými termoregulačními vlastnostmi a jsou ideální pro celoroční nošení. Během zimy na hedvábí určitě oceníte, že jej neprofoukne a zahřeje vás. V létě naopak saje pot, nechá pokožku volně dýchat a ochlazuje ji. Chová se tedy jako moderní funkční prádlo, které odvádí pot a vlhkost od těla, případně do dalších vrstev oděvů. Pravé hedvábí rovněž nezadržuje pachy, výrobky z něj není třeba po každém použití prát – stačí je nechat důkladně vyvětrat.
Ideální pro alergiky
Surové hedvábí je antibakteriální materiál, který nikdy neplesniví a vydatně odolává útokům šatních molů. Díky své hypoalergičnosti neuškodí ani alergikům, astmatikům či lidem s velmi citlivou pletí. Svým chladivým efektem může velice prospět jedincům s nejrůznějšími typy ekzémů či akné.
Široké benefity pro svět kosmetiky
Hedvábí tvoří z většinové části proteiny a aminokyseliny, které mají blahodárné účinky na tělo i pleť. Znát můžete například hedvábný protein, který se hojně používá na vlasy . Hedvábná látka může svou hladkostí zabraňovat stárnutí pokožky, jemností udržuje nejen v citlivé pleti vhodnou hydrataci a omezuje tvorbu vrásek. Neabsorbuje do sebe noční séra z pleti. Současným fenoménem v této oblasti je například použití hedvábných povlečení či obličejových masek. Podobné výhody nabízí hedvábí i vlasům. Je schopné je během noci udržet prodyšné, lesklé, jemné, zamezuje jejich nadměrnému elektrizování a cuchání.
Všestranné využití
Hedvábí může být použito v nejrůznějších oblastech. Nejznámější je jeho použití v módním průmyslu. Svými užitnými vlastnostmi vyhoví nejpřísnějším požadavkům zákazníků, dělá radost po dlouhou dobu a je bezesporu zárukou luxusu i přírodní kvality. Hedvábí nachází využití ale třeba také v technických textiliích, historicky bylo možné se s ním setkat např. při výrobě padáků, izolace a dokonce se z něj svého času tvořily pásky do psacích strojů. Nezastupitelné místo hedvábí hraje v historii výroby papíru, vějířů, tapet, koberců či tapisérií. Již jsme zmínili možnosti, které skýtá v oboru kosmetiky, a jedinečných vlastností využívá také oblast ložního, nočního či spodního prádla. Pro svou pevnost má hedvábí vysokou nosnost a může být použito třeba i jako nosítko pro děti.
Existují ale i nějaké nevýhody?
Každá mince má dvě strany, takže také pro hedvábí je možné najít i nějaké negativní vlastnosti. Pro některé uživatele může být problematický už jen samotný původ tohoto materiálu – vlákna čistého hedvábí se získávají z živočišných vláken. Jiní se zase mohou jeho použití bránit kvůli komplikovanějším nárokům na praní a údržbu výrobků z hedvábí. Obecně se doporučuje prát hedvábí pouze ručně, nesušit v sušičce a na přímém slunci.
Co říkáte, dáte výrobkům z hedvábí šanci dokázat některou z výše uvedených výhod? Váš zájem nás moc těší, čtěte dále článek “Výroba a druhy hedvábné látky”.